Anasayfa | Iletisim | Künye | Videolar | Foto Galeri | Linkler | Lüzumlu Telefonlar | Muhtarlar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DOBRA DOBRA KONUŞTU

CHP Bulancak İlçe Başkanı Karaibrahim Canik, siyaset gündemini, çalışmalarını ve gündeme taşınan iddiaları Gazete EGEMEN'e değerlendirdi

Kategori  Kategori : Röportajlar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1203
Tarih  Tarih : 21 Haziran 2012, 18:46

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 


Yazı İşleri Müdürümüz Hülya Yıldız’ın sorularını cevaplayan Karaibrahim Canik, hem siyaset gündemini dile getirdi, hem de kendisi ile ilgili yapılan olumsuz haber ve söylemlere cevap verdi.

Yıldız’ın sorduğu sorulara dobra dobra yanıtlarla karşılık veren CHP’li Başkan, “Siyaset dedikodu sektörü değildir. Bilip bilmediği yere yorum yapanlar nezaket kuralları içerisinde cevaplarını alıyorlar ve alacaklardır” dedi.

Bazı kasıtlı haberlerin ne kendisinin ne de CHP’nin yolunu kesemeyeceğini vurgulayan Fatma Karaibrahim Canik, “Biz CHP Bulancak İlçe Teşkilatı olarak arkadaşlarımızla birlikte halkımızın sorunları ile yakından ilgileniyoruz. İlçemizin hak ettiği hizmetleri alabilmesi yolunda muhalefet görevimizi gereği gibi yapıyoruz. Bundan gerisi bizim için teferruattır” ifadelerini kullandı.

İşte Hülya Yıldız’ın soruları, işte Karaibrahim Canik’in cevapları:

Yıldız: Önce geçmiş olsun diyelim sayın başkanım. Ayağınız alçıdan kurtulmuş.

Karaibrahim Canik:  Teşekkür ederim. Ankara’da talihsiz bir olay sonucu ayak bileğim kırılmıştı. Alçısı alındı yakında tam olarak üzerine basmaya başlayacağım. Bu nedenle sizin aracılığınızla da bu rahatsızlığımdan dolayı geçmiş olsun dileklerini ileten herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Yıldız: Rahatsızlığınız süresince siyasetten uzak kaldınız denilebilinir mi?

Karaibrahim Canik: Hayır. Bu süre içerisinde aktif siyasette gereken tüm görevlerimi yerine getirdim. Biliyorsunuz bu süreç içerisinde İl başkanlığı seçimi, ilçe gençlik ve kadın kolları seçimleri vardı. Bu görevlerimi de süreç içerisinde yerine getirdim. Günlük olarak siyaset ve Bulancak’la ilgili her konuda bilgi alışverişinde bulundum. Partimizin çalışmasında aksayan herhangi bir yön oluşmadı.

 

Yıldız: Sayın Başkan, siyasetle ilgili olduğu için sorduğum bir soru olacak. Babanızın merkez sağ kökenli olması nedeniyle sizin CHP’li olamayacağınız şeklinde yazılan bazı yazılar var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Karaibrahim Canik: Bu yaklaşım kasıtlı ve karalamaya yönelik bir yaklaşımdır. Bu soruyu soranlar AKP İlçe Başkanın babasını da mı AKP’li sanıyorlar? Biliyoruz ki AKP 10 sene önce kurulmuştur. Yani demek istediğim çocuklar babalarının partisine kayıtlı olarak mı doğuyorlar? İnsan kendi çizgisini ve yolunu kendi belirler. Babalarından sonra aynı partide devam eden çocuklar tabi ki olacaktır. Ben CHP felsefesine, kültürüne inanmış ve kendi yolumu çizmiş bir insanım. Kimsenin etkisi ve güdümü ile hareket etmem.

Bu söylentiyi yayanların asıl amacı CHP’nin bu yönetimle Bulancak’ta çok büyük yol kat ettiğini görmeleridir. Bu da haliyle bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. Unutmayın ki oy sandığa bir bir girer. Biz eğer diğer partili ya da çekimser insanları ikna ederek partimize çekemezsek kimden nasıl oy alacağız?

Bu arada çoğu kimsenin bilmediği ya da bildiği halde dile getirmediği bir durumu da sizlere açıklayayım. Benim dedemin adı Mustafa Naci Karaibrahim’dir. Dedem Bulancak’ta Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucu İlçe Başkanı ve CHP’li ilk İl Genel Meclisi üyesidir. Bunu nedense karalama taktiği güdenler hiç dile getirmezler.

 

Yıldız: İtfaiye konusunda bir demeç verdiniz. Gazetelerde değişik yorumlar yapıldı. Bu konuda ne diyorsunuz?

Karaibrahim Canik: İtfaiye konusunda son yerel seçimden hemen sonra Bulancak Belediye Meclisi’nin yanılmıyorsam 2. oturumunda CHP meclis üyelerimiz önerge vermişlerdi. Yani bu itfaiye olayını biz CHP olarak uzunca bir süredir takip ediyor ve gereken mücadeleyi de sürdürüyoruz. Yani 2009 yılından bugüne kadar diğer sorunların yanında bu olayı da gündemde tutuyoruz. Bizim için önemli olan insan hayatıdır. Kurumlar da insan hayatının ve yaşamının garantisi olarak var olmak zorundadır. Yangınla mücadele belediyenin en temel görevlerinden biri olduğuna göre bu konuda da gerekli teknik donanımı ve fiziki olanakları en iyi şekilde hazırlamak zorundadır.

Bu konuda en çok şaştığım ise olayda rant iddiasıdır. Düşünebiliyor musunuz imar karşılığı itfaiye pazarlığı yapıldığı iddiası Belediye Başkanı Sayın Kadir Aydın’a değil de muhalefet ilçe başkanına soruluyor. Böyle bir çirkin pazarlık varsa bu suçtur. Ortada bir suç varsa bu suçun tarafları da vaat eden ve bu vaadi kabul edenlerdir. Olayın gerçek olup olmadığını taraflarına sorun. Herhalde onlar aydınlatıcı bilgi verecektir.  Bu konuda bize de herhangi bir ciddi belge, bilgi gelirse kamuoyu ile paylaşırız.

 

Yıldız: Hükümet Konağı’nın yeri hakkında görüşleriniz nelerdir?

Karaibrahim Canik: Biz bu konu üstünde de titizlikle duruyoruz. Hükümet konağı yeri için 5 dönüm arazi tahsisi şartı vardı. Yani hükümet konağının yapılacağı yer en az 5 dönüm olması gerekiyordu. Bu nedenle şehir merkezinde 5 dönüm boş arazi olmadığı için şu an belirlenen yere itiraz şansımız olmadı. Çünkü itiraz etmiş olsaydık yapılacak bu yatırımı engellemiş ya da siyaseten istememiş durumuna düşecek ve Bulancak’ın yeni bir hükümet konağına kavuşmasından engel oluyor pozisyonda olacaktık. Oysa bizim amacımız Bulancak’a hizmet gelmesi, gelişmesi ve yenilenmesidir. Hangi parti tarafından hizmet yapılırsa yapılsın, hangi parti tarafından bir çivi çakılırsa biz o çiviyi takdirle karşılarız. Destek oluruz. Bu nedenle bu konuda daha önce çıkış yolu tek olduğundan herhangi bir yorum yapmamıştık.

Fakat son gelişen olaylardan sonra sahildeki orman işletmenin 6- 6,5 dönüm civarında arazisinin belediye ile takası gündeme geldiği göz önüne alındığında hükümet konağının ana karayolu kıyısındaki bu alana yapılması bizce daha doğru, halkımız ve dışarıdan gelenlerin daha rahat ulaşabileceği bir yerde olması nedeniyle daha müsait olacağı fikrindeyiz.  Aynı alana Adalet Sarayı da yapılabilir.  Bizce doğrusu budur. Bu olaya kamuoyunun da sahip çıkması gerekir.

 

Yıldız: İlçe yönetiminiz, gençlik kollarınız ve kadın kollarınız yenilendi. Sizce bunun sonucunda partinizde ne gibi değişimler yaşanacak?

Karaibrahim Canik: Öncelikle Bulancak CHP örgütünden geçmişte görev yapmış yönetici, gençlik kolları ve kadın kolları üyelerine ayrıca ilçe örgütümüzün her kademesinde görev alan tüm partililerimize teşekkür ederim. Hepsi özveriyle görevlerini yerine getirerek partimizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir. 

Biz bu örgütleri seçerken daha katılımcı ve daha geniş kesimlerin isteği doğrultusunda hareket ettik. Son yıllarda üye sayımız her geçen gün katlanarak artıyor. Bu durumda da bu görevlere daha fazla talep ve istek oluyor. Bu da doğaldır. Çünkü insanlar CHP’ye üye olduğunda sadece bir üyelik kaydım bulunsun şeklinde hareket etmiyor. Örgütümüzde daha aktif şekilde görev alıp, ulusal ve yerel sorunlara sahip çıkarak bu konularda çözüm üretmek istiyorlar. Bunun da en basit yolu örgütlerde görev almaktan geçiyor. Ve bu bayrak yarışında da CHP bayrağını bir adım öteye bu arkadaşlar taşımak istiyor. Sonuç olarak bu onurlu görevleri isteyen arkadaşlarımız üyelerin oylarıyla göreve geliyorlar.

Gençlik Kolları Başkanımız Onur Nurdemir’in göreve geldiği ilk günden itibaren başladığı aktif çalışmalar ses getirmiştir. Zaten bu arkadaşımız daha önce de sosyal alanda değişik görevlerde bulunmuş ve başarılı çalışmalar yapmıştır. Aynı şekilde gençlik kollarının diğer üyeleri de aktif, kendine güvenen ve çalışkan gençlerden oluşuyor.

Kadın Kolları üyelerimiz ise daha yeni seçilmişler ve hepsi de partimiz için gecesini gündüzüne katacak azimdedirler. Yeni seçilen Kadın Kolu Başkanımız Ceyhan Beyaz da özellikle 2009 yerel seçimlerinden bugüne parti çalışmalarımıza büyük katkıda bulunmuş tecrübeli bir arkadaşımızdır. Kadın kollarımızın icraatlarını yakında ilçe halkımız da görecektir.

 

Yıldız: Sayın Başkan Bulancak’taki araç trafiği ve otopark sorunuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Karaibrahim Canik: Yaz sezonu başladı. Yakında gurbetçilerimiz de tatil ve fındık hasadı için Bulancak’a gelecek. Bu, doğal olarak araç sayısının daha da artmasına neden olacak. Bulancak Belediyesi sadece ana caddelerdeki trafiği hareketlendirme düşüncesiyle ücretli otopark sistemine geçmişti. Sayın Kadir Aydın, ücretli otopark uygulamasının para kazanmak değil, trafiği düzenlemek için olduğunu iddia ediyordu. Ancak plansız şekilde hayata geçirilen bu uygulama sonucunda ara sokaklarımız ne yazık ki trafiğe kapandı.

 

Yıldız: Bulancaklı bir genç olarak sosyal hayat konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

Karaibrahim Canik: Bulancak’ta sosyal hayat özel kişilerin kendi çabalarına bırakılmış durumda. Belediyenin sadece Bulancak Sanat Tiyatrosu’na destek verdiğini biliyoruz. Bunun dışında gençlere yönelik herhangi bir çalışması ve projesi yoktur. Oysa genç nüfusun yoğun olduğu ilçemizde belediyemiz bu konuda daha aktif rol almalı ve gençliğe daha fazla olanak sağlamalıdır. Gençliğin zamanını geçirebileceği tek yer sahil boyunca yürüyebileceği kaldırımlardır. Oysa gençlerin enerji ve dinamizmini kullanabileceği ve kendilerini de eğitebileceği olanaklar yaratılması gerekmektedir. Ama bu konuda ne yazık ki belediyenin herhangi bir çalışması yoktur.

 

Yıldız: Sayın Başkan çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Karaibrahim Canik: Ben de size ve Gazete EGEMEN’e teşekkür ederim. Tüm Bulancak halkına huzur ve sağlık dolu, daha demokratik, özgür bir gelecek dilerim.

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum YazRöportajlar

En Çok Okunan Haberler

KÖŞE YAZILARI

BÜYÜK ŞEHİR OLDUĞUMUZDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER14 Şubat 2013

Copyright by Gazete Egemen 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi